Днес ще ви подскажа как да си направите турски локум.  Да направите домашен локум у дома, противно на повечето схващания не е нито толкова трудно, нито отнема толкова време. Просто претеглете точно всички съставки, спазете рецептата и не след дълго ще може да почерпите себе си и близките си с истински турски локум. Той става мек, много ароматен и с чудесен вкус. Вкъщи много се хареса и със сигурност ще приготвям пак. Локума е идеален за похапване просто така, а е и чудесен за влагане в различни десерти – локумки, баница с локум, кекс с локум ... За направата на турски локум са необходими съвсем обикновени съставки – захар, вода, нишесте и малко пудра захар, за овалване на готовия локум. Ще използвате още и малко лимонов сок, розова вода и сладкарска боя. Боята е необходима, за да добие локума апетитен вид. Препоръчвам да използвате качествена гел боя на доказана марка. Добре е да имате кухненски термометър, който несъмнено помага   при приготвянето на този десерт, но всъщност нещата ще се получат и без него. Тази рецепта е класическа, базова и със сигурност, ако искате да приготвяте домашен локум е добре да започнете с нея. Приготвянето е лесно, но е добре да имате другарче, което може да ви смени при разбъркване на сместа, докато се получи необходимата консистенция. Това ще  отнеме 30 – 40 минути.

ПРОДУКТИ :

– 600 грама захар

– 810 мл. вода

– 2 супени лъжици прясно изцеден лимонов сок

– 100 грама царевично нишесте

– 2 чаени лъжички розова вода

– 1 чаена лъжичка ванилов екстракт

– 1/2 чаена лъжичка червена сладкарска боя

допълнително:

– 50 грама пудра захар + 20 грама царевично нишесте, за овалване на локумчетата

ПРИГОТВЯНЕ:

Предварително подгответе малка тавичка с приблизителни размери 22 х 13 см. Покрийте я с хартия за печене, така че краищата ѝ да излизат извън формата. Намажете добре хартията с олио.

1. Първо пригответе захарен сироп. В малка тенджерка или касерола сипете захарта, 240 мл. вода и лимоновия сок. Варете на среден огън до температура 112 – 115 градуса. Ако не разполагате с кухненски термометър, това ще отнеме около 12 – 15 минути от завиране на течността (получава се средно гъст сироп). Махнете от огъня.

2. В друг съд с дебело дъно разтворете нишестето с останалата вода (540 мл.). Варете на среден огън, при непрекъснато разбъркване с телена бъркалка за 5 – 6 минути, до гъста бяла смес.

 3. Към получената нишестена смес прибавете на 5 – 6 пъти захарния сироп. Разбърквайте енергично с телена бъркалка през цялото време.

 4. След като прибавите целия захарен сироп започнете да бъркате с дървена лъжица на ниска към средна степен на котлона (4 – та степен от 9). Не спирайте разбъркването, докато сместа се сгъсти,  по – трудно се отделя от лъжицата и започнат да се образуват мехури. Това ще отнеме около 30 – 40 минути.

5. Прибавете розовата вода, ванилията и сладкарската боя. Разбъркайте енергично до хомогенен цвят.

6. Изсипете веднага локума в предварително подготвената форма и леко загладете. Оставете да изстине на стайна температура, след което покрийте съда с хартия за печене и оставете за още 8 часа или за през нощта.

7. Смесете пудрата захар и нишестето за овалване. Върху подходяща дъска насипете равномерно част от сместа и обърнете внимателно локума. Махнете хартията и с остър нож нарежете на квадратчета с големина по желание. Оваляйте всяко парченце в останалата смес от пудра захар и нишесте.

Вашият турски локум е готов, остава да го опитате и да почерпите. Да ви е сладко!

Всички снимки и текстове са авторски! При използване на рецептата и споделянето ѝ в медийното пространство, моля посочвайте линк към рецептата в блога!

5