Приготвих любим десерт за един необикновен рожден ден.Моят блог навърши 6 години. Той продължава да ми носи много радост и удовлетворение. Не съм професионален кулинар, нито професионален фотограф, нито времето, труда и средствата, които влагам имат възвращаемост, но ми харесва да творя и да виждам реализирани идеите си. Стремя се блогът ми да бъде с интересни и непопулярни рецепти, като много от тях са авторски. Всичко в него е приготвено, описано и снимано лично от мен.

Благодаря на тези, които ме подкрепят,  харесват и  приготвят мои рецепти и най – вече на тези от вас, които отделят от времето си и оставят коментар.

Чийзкейкът е десерта, който най – много обичам и  най – често приготвям. В блога може да намерите много рецепти за различни варианти на този прекрасен десерт. Днешната рецепта е интересна с това, че за първи път в основата използвам претцели, което засилва сладко – соления вкус на десерта. Крушите, виното и канелата придават изключителен аромат, а крушовата редукция оформя неговия красив вид.

ПРОДУКТИ (за форма с диаметър 20-22см.):

за основата:

– 100 грама претцели (осолени гевречета)

– 100 грама пълнозърнести бисквити

– 100 грама краве масло

за сиропа от вино и круши:

– 500 мл. бяло вино

– 200 мл. прясно изцеден сок от круши (използвайте 2 – 3 зрели круши)

– 2 супени лъжици лимонов сок

– 75 грама захар

– 1 канелена пръчица

– 4 круши (узрели, но не меки)

за крема:

– 15 грама желатин на прах

– 100 мл. от крушовия сироп

– 500 грама крема сирене „Филаделфия“

– 400 мл. млечна сметана (30%)

– 70 грама пудра захар

– 3 супени лъжици лимонов сок

за крушовата редукция:

– 100 мл. от крушовия сироп

– 20 грама пудра захар

ПРИГОТВЯНЕ:

За основата разтопете маслото на слаб огън. Претцелите и бисквитите смелете на ситно и смесете с маслото. Отделете две супени лъжици за украсата. Върху подходяща голяма чиния сложете ринг и изсипете сместа (може да приготвите чийзкейка и във форма с диаметър 20 -22 см.). Заравнете и поставете в хладилника.

За сиропа от вино и круши в подходяща тенджера сипете бялото вино, сока от круши, лимоновия сок, захарта и пръчката канела. Поставете на слаб огън и оставете да ври 10 минути.

Обелете крушите, разрежете на половини и почистете сърцевината. Поставете в сиропа от круши и вино и варете още 10 – 15 минути, в зависимост от зрелостта на крушите, до меко поширане. След това оставете да изстинат в сиропа.

За крема разтворете желатина в студена вода според описанието на опаковката. Отделете 100 мл от крушовия сироп и затоплете на котлона в малък съд. Свалете от огъня и веднага прибавете набъбналия желатин. Разбъркайте добре. Крема сиренето (на стайна температура) смесете с пудрата захар и лимоновия сок , разбъркайте до пухкавост. Прибавете на струйка охладения крушов сироп с желатина. В отделен съд разбийте до меки връхчета охладената сметана. Прибавете на няколко пъти към сместа.

Извадете формата от хладилника и върху основата разпределете малка част от крема. Сложете в хладилник, докато крема леко стегне. Извадете крушите от сиропа, леко подсушете и подредете отгоре. Излейте останалия крем отгоре и загладете. Върнете в хладилник за минимум 5 часа.

За крушовата редукция отделете 100 мл. от крушово – винения сироп и сипете в малък съд на котлона. Прибавете 20 грама пудра захар и оставете на среден огън да се редуцира наполовина. Сиропът ще се сгъсти и ще заприлича на течен мед.

Извадете чийзкейка от хладилника, освободете от ринга или формата, украсете със заделените две супени лъжици от сместа за основата и полейте с крушовата редукция.

Празнувайте с мен и блога като приготвите този невероятен чийзкейк с круши и вино!

Всички снимки и текстове към тях са авторски! При използването на рецептата и споделянето ѝ в медийното пространство е задължително даването на линк към рецептата в блога!

 

 

5